Egyszerűen válaszolva:
– Köszönöm, jól!
Na, de tényleg! Félre a tréfával! A tangótánc gyakorlásnak több szintje van – értem ez alatt azt, hogy mi a célunk:
- Órán tanultak elmélyítése
- Zenék értelmezése
- Testtudat-szint növelése
és még biztos vagyok benne, hogy mindenki tudna mondani jó pár szempontot, amely figyelembe vételével lehet gyakorolni. Szóval az első, hogy a saját célunkat definiáljuk: mit szeretnék elérni, mit várok magamtól, stb. Ha ez megvan, akkor a formát kell definiálni: egyedül fogom gyakorolni, a partneremmel, vagy egy beugró segítővel, valamint a helyet. Hiszen másképp viselkedünk otthon, másképpen egy táncteremben és másképpen az utcán, mint potenciális gyakorlatozási helyszíneken!
Nagyon fontos ismerni a környezetet! A helyszín adottságait, mint pl. padló típusa, helyszíni adottságok (teremméret, kültéri helyszín esetén forgalom, hangosítási és világítási lehetőségek, stb.). Amennyiben van lehetőségünk, úgy érdemes részletekbe is belemenni: milyen csatlakozó van a helyszínen, nekem kell hozni hangfalat, vagy a helyi hangosítás kezel-e minden file-formátumot, van-e térerősség/wi-fi.
A ruházatra külön hangsúlyt fektessünk. Néhány szempont, amit érdemes átgondolni:
- A lábbelit tekintve ne a legújabbat hozzuk. Az új lábbeli használatának többféle hátulütője van: először is még nem járattuk be, nem ismerjük (ha annyira új) és bizony feltörheti a lábunkat. Másodszor: a gyakorlatozás lényege a fejlődés, tehát olyan dolgot szeretnénk megtanulni, amit még nem tudunk. Ekkor biztos, hogy nem optimálisan használjuk a lábunkat, amely a cipő rongálódásához vezethet. Persze más a helyzet, ha egy fellépésre egy ruhát akarunk kipróbálni az utolsó próbán: ekkor kötelező a fellépő ruha és cipő használata, tesztelése!
- Amennyiben egyensúlyt szeretnénk javítani, úgy érdemes egy vastagabb zoknit is betenni a táskánkba. A cipő levétele után a zokniban (nyáron akár mezítláb) folytatott mozgás felüdítő lehet, valamint olykor-olykor megmutatja a probléma forrását is (pl. nem megfelelő cipő kialakítása).
- A környezetnek megfelelően öltözködjünk – több opciót is kialakítva. Ez azt jelenti, hogy tánc közben elképzelhető, hogy megizzadunk – érdemes kis törölközőt, zsebkendőt (azt egyébként is), valamint váltópólót/inget/ruhát betenni. A férfiaknak érdemes nem lógó melegítőalsóban gyakorolni, mivel a túl hosszú nadrágszár saccada-knál problémát okozhat (értsd: balesetveszélyes, mivel ráléphetünk, a partnerünk ráléphet…)
- Lehetőleg vegyük le az óránkat, gyűrűket, nyakláncokat! Ez különösen fontos a koreográfiák esetében. Egy emelés során összaakadó gyűrűpár komoly balesetet okozhat!
- Figyeljünk a higiéniára! Partnerünknek (is) zavaró lehet a test- és a szájszag.
A gyakorlás során a következőkre ügyeljünk:
- A gyakorlás előtt próbáljuk vizualizálni, hogy mit szeretnénk csinálni. Ha nem muszáj, akkor ne rángassuk a partnert!
- A munka előtt alaposan melegítsünk be. Ez nemcsak azért fontos, hogy a baleseteket, húzódásokat, szakadásokat, vagy töréseket megelőzzük, hanem hogy megérkezzünk. Nincs rosszabb, amikor csak úgy beleugrunk valamibe, miközben a háttértárunk még dolgozik: feladatainkat még végezzük, a gyerek programját, vagy bevásárlólistát.
- Érdemes bemelegítőkrémet is használni – csak vigyázni kell, hogy nehogy a kezünkről a szemünkbe, partner szemébe kerüljön.
- Mindig a könnyebb felől a nehezebb felé haladjunk. Próbáljuk szétszedni a mozdulatokat és külön gyakorolni a nehéz részeket!
- Ha megy már egy mozdulat, akkor próbáljuk meg másik oldalra, irányba is megcsinálni.
- Amennyiben van erős oldalunk (pl. forgásirányt tekintve), akkor a másik viszonylatba kétszer annyit gyakoroljunk (megtartva a “jó” oldal adagját! 🙂 )
- Figyeljünk arra, hogy ha már ismerjük a feladatot, akkor ne repetitív legyen a gyakorlás, vagyis ne mindig ugyanabban a ritmusban, ugyanabban a magasságban, stb, gyakoroljunk. Ez könnyen megszokásokhoz vezet, mind a mi, mind a partnerünk részéről!
- Ha valamiben kétségünk van, akkor ne féljünk segítséget kérni a tanároktól.
- Merjünk kreatívak lenni! Néhány ajánlás:
- egy kombináció elemeinek kicserélése más elemekre,
- egy kombináció tagjainak a sorrendjében történő változás,
- próbáljuk levezetni a partnerünknek a mi lépéseinket, miközben mi magunk a partner lépéseit végezzük,
- több magasságban, ritmusban, tartásban végezzük a gyakorlatokat,
- puskázzunk a szomszédról – használjuk az ő tartását, lépéseit,
- lepjük meg partnerünket, vagy akár saját magunkat!
A gyakorlás végén fontos, hogy próbáljunk meg lelazulni. A lelazulás fizikai megnyilvánulása a nyújtás. Nagyon fontos, kiemelt összpontosítást igénylő művelet. Azon kívül, hogy segít megőrizni testünk természetes mozgását, esetleg kitágítja a mozdulataink határait, egészségmegőrző szerepéről sem szabad megfeledkeznünk. Nyújtáskor ne akarjunk egyből spárgát csinálni – itt is a fokozatosság elvét kell követni. Amennyiben lehet minél kevesebb izommunkát használjunk, főleg, miután a kezünket, lábunkat visszahelyezzük a normál pozícióba. A nyújtás végén mozgassuk, esetleg masszírozzuk végig testünket – ennek jótékony hatását rögtön érzékelhetjük!
A fizikai nyújtás mellett a szellemi ellazulásról is gondoskodjunk. Gondoljuk át, hogy mit csináltunk, a sikerekre, valamint a nehézségekre is legyünk tekintettel!
Amennyiben a fentieket figyelembe veszi valaki, akkor tényleg jól és eredményesen fog tudni gyakorolni! Segítünk nektek a tangó női és férfi technika órákon!